Rudenī mainās daba un tās krāsu gamma. Daba gatavojas ziemai. Aukstajās salnās nomainās lapu krāsa un daba mūs dāsni apbalvojot ar rudens veltēm. Mainās arī mūsu emocionālais stāvoklis. Atvaļinājumu un pikniku sezona ir beigusies, sāk pietrūkt vasaras košās krāsas un aromāti. Rudens ziedi ir tie, kas mūs var uzmundrināt, sniegt ziedu pasaules krāšņumu, tādējādi palīdzot labā noskaņojumā aizvadīt nedaudz skumjo rudens sezonu.
Septembris un oktobris parasti mūs priecē ar siltām saulainām dienām pēc vēsajiem rudens lietiem. Jauka atvasara sasilda mūs oktobra sākumā. Pirmās salnas jau ir paveikušas savu darbu, un uz rudenīgās dabas fona, koši dzeltenām lapām un kailiem laukiem, uzzied brīnišķīgie rudens ziedi.
Daži rudens ziedi, kas zied septembrī, braši pārdzīvo pirmās nakts salnas un kopā ar citiem augiem rada patiesi greznas puķu dobes ar krāsu un formu pārpilnību.
Asteres, krizantēmas, rozes, dālijas un hortenzijas ir grezni ziedi, kas priecē ar rudens krāsu gammu, un daži no tiem vēl oktobrī atkārtoti zied, lai apburtu mūs ar rudens šarmu.
Rudens mēneši mūs priecē ne tikai ar tuvinieku, draugu un paziņu dzimšanas dienām, bet arī ar kāzu svinībām, Skolotāju dienu un citiem kalendāra svētkiem. Nav iespējams iedomāties visus šos svētkus bez krāšņiem rudens sezonas ziediem.
Rudens puķes krizantēmas
Daudzveidīgas un daudzkrāsainas, ar sīkiem ziediem vai lielas, kuplas bumbas, pildītas un zirnekļveidīgas. Krizantēmas ir vienas no pēdējām rudens dārzos ziedošajām puķēm. Koši sarkanas, dzeltenas, bordo, baltas, krēmkrāsas, rozā, violetas un zaļganas - iespējams, rudens populārākās un universālākās puķes. Nosaukums «krizantēma» ir cēlies no grieķu valodas, kas tulkojumā nozīme «zelta zieds» (chrysos - zelts, anthemos - zieds). Grieztās krizantēmas vāzē stāv līdz pat 14 dienām. Krizantēmas simbolizē veiksmi un veselību. Krizantēmas tiek plaši izmantotas floristikā. Tās ir populāras dažādos jauktu ziedu pušķos, kā rudens sezonā, tā arī visa gada garumā. Jāpiemin arī, ka krizantēmas ir iecienītas bēru ziedu noformējumos, gan sēru vainagos, gan bēru štrausos, gan bēru galdu noformējumos.
Krāsainās asteres
Asteres ir iecienīti rudens ziedi. Viegli audzējamas, mazprasīgas un aukstumizturīgas. Tām piemīt plašs krāsu spektrs un nokrāsu bagātība. Visbiežāk sastopamas baltas, violetas un rozā asteres. Asterēm ir milzīgs šķirņu klāsts un daudzveidība. Tās bagātīgi zied dārzos un tām ir ļoti garš ziedēšanas periods (30-60 dienas). Asteru nosaukums cēlies no grieķu vārda astra – zvaigzne. Leģendas vēsta, ka tās radušās no krītošo zvaigžņu putekļiem. Botānisko nosaukumu Callistephus chinensis (no grieķu kallinos – skaists, stephos – vainags) pirmais ir lietojis franču mūks Inkarvils, kurš to sēklas slepus izveda no Ķīnas. Franči ateres sauca par margrietiņu karalienēm. Asteru pušķīši ir ļoti populāri 1. septembra ziedi, kad skolēni dodas uz skolu un ar ziediem sveic savus skolotājus.
Rudens greznākās puķes dālijas
Dālijas ar savu skaistumu mūs apbur vasaras beigās un pašā rudens sākumā. Dārzos to krāšņumu var baudīt līdz pirmajām rudens salnām. Ļoti grezni dālijas izskatās kā gieztie ziedi vāzēs. Ne velti tās sauc par atvasaras skastulēm. Dāliju ģintī ietilpst vismaz 36 sugas. Šīs puķes plaši tiek kultivētas visā pasaulē. Tās pārsteidz ar formu dažādību un visneiedomājamāko ziedu krāsu gammu. Senākā literatūrā dālijas tiek sauktas par ģeorģīnēm (lietots vācu un krievu valodā, cēlies no vācu botāniķa Johana Gotlība Georgi vārda). Dāliju dabiskais izplatības areāls ir Meksika, kā arī citas Centrālamerikas valstis. 1963. gadā dālijas tika pasludinātas par Meksikas nacionālo ziedu.
Gladiolas
Gladiolu izsmalcinātais krāšņums un grācija neatstās vienaldzīgu nevienu ziedu cienītāju. Ikkatra puķe pārsteidz ar zieda formu un izmēru, kā arī ar krāsu toņu gammu. Gladiolu ziedu spektrs sniedzas no baltā līdz gandrīz melnam. Gladiolu nosaukums ir radies no latīņu vārda gladius, kas nozīmē „zobens”, jo tām ir zobenveida lapas. Tālā senatnē zobenveida lapu dēļ gladiolas uzskatīja par cīņas un uzvaras simbolu, bet to sīpolu bumbuļiem piedēvēja bruņu spēku, kas aizsargā karavīrus no pretinieka ieročiem. Šo īpašību dēļ karavīri ņēma sev līdz gladiolu sīpolus kā laimes amuletus.
Gladiolas arī jāmin to iecienīto ziedu vidū, kurus bērni steidz pasniegt saviem skolotājiem skolas gaitas sākot, 1. septembrī.
Hiperikum
Floristikā Hiperikum ir bieži sastopams pateicoties tā krāšņajām un krāsainajām ogām. Tās var būt baltas, dzeltenas, zaļas, oranžas un sarkanas. Tiek uzskatīts, ka vārds Hiperikum ir cēlies no grieķu valodas, un tas nozīmē „virs attēliem”. To izmantoja, liekot to virs svētnīcām, lai atvairītu ļaunus garus.
Fizālis – oranžā rudens laterna
Fizālis, kas arī pazīstams kā Ķīniešu laterna, spēj sniegt īstu rudens sajūtu. Košās, oranžās laternas ienes krāsu un gaismu drumājā rudens sezonā. Fizāļa auglis gan pēc krāsas, gan formas atgādina papīra laternu, tāpēc tas ir iecienīts augs rudens sezonā. To plaši izmanto floristikā dekoratīviem nolūkiem. Fizāli var likt rudens ziedu pušķos un arī dažādās sezonālās dekoratīvās ziedu kompozīcijās. Fizālis oriģināli izskatīsies rudens kāzu floristikā gan līgavas pušķi, gan kāzu telpu dekoros. Vai zināji, ka grieķu vārds „fizalis”nozīmē „iesaiņojums”? Laterna pasargā un apķer ogu, un simbolizē drošību, komfortu un aizsardzību.
Gloriosa
Vienmēr sensacionāla, nekad garlaicīga. Šai rudens puķei piemīt ļoti interesantas krāsu kombinācijas, tādas kā rožu sarkanais un safrāna dzeltenasi vai koši oranžs ar gaiši dzeltenām maliņām. Šie ziedi ir ļoti oriģināli. Gloriosa simbolizē ambīcijas un panākumus.